Místní akční skupiny nezapomínají na lidi s duševním onemocněním

Duševní zdraví i duševní hygiena jsou velmi důležitou součástí našich životů. Proto se této problematice věnují místní akční skupiny (MAS), kdy část své činnosti zaměřily na podporu lidí s duševním onemocněním. Faktem je, že jeden z pěti dospělých získá během svého života zkušenost s tímto onemocněním. Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukázala, že v roce 2017 bylo v českých psychiatrických ordinacích ošetřeno více než 650 tisíc lidí, z toho častěji ženy.

Mnoho místních akčních skupin se stará o to, aby lidé v menších městech či na českém venkově měli dobrou dostupnost kvalitních terénních služeb pro lidi se závažným duševním onemocněním. “Podporujeme profesionální organizace, spolky a další zájmové skupiny, které pomáhají lidem s duševními problémy, anebo mají ve svém okolí známého nebo rodinného příbuzného, který se potýká s tímto problémem. Naším záměrem je rozvoj a dostupnost těchto služeb především na venkově,“ říká výkonný ředitel Národní sítě Místních akčních skupin Petr Čáp.

Zcela nové služby ve východních Čechách

Na území MAS Chrudimsko působí několik neziskových organizací, které se zaměřují také na lidi s psychickými poruchami nebo duševními nemocemi. Pomáhají jim opět najít rovnováhu v jejich životech. Poskytují jim poradenství, kam se obrátit v případě akutních potíží, anebo jim doporučují vhodnou léčbu. „Naše MAS Chrudimsko podporuje organizaci Péče o duševní zdraví, která působí na Pardubicku a Královéhradecku. Prostřednictvím naší výzvy, kterou jsme vyhlásili, získala organizace více jak 300 tisíc z Integrovaného regionálního operačního programu na nákup auta, kterým pracovníci jezdí za klienty domů a díky tomu mohou poskytovat službu v přirozeném prostředí,” popisuje podporu Michaela Lutrová, manažerka SCLLD.

Nezisková organizace Péče o duševní zdraví otevřela 1. července loňského roku v Pardubicích a Hradci Králové Centrum duševního zdraví. Funguje jako mezičlánek mezi ambulantními službami a hospitalizací v psychiatrických zařízeních. Jde o místa, která poskytují pomoc všem potřebným, bez čekací doby, bezplatně a ve všech životních oblastech.

Služby v přirozeném prostředí klienta

Obrovský vliv na léčbu každého člověka má jeho subjektivní pocit bezpečí, proto je na prvním místě vždy to, aby se klient cítil při kontaktu s poskytovanou službou příjemně, uvolněně a pociťoval co nejméně stresu.  To, jak centrum pomáhá, popisuje manažerka Centra duševního zdraví Pardubice Kateřina Kolínská: „V centru poskytujeme komplexní podporu jak jednotlivci s duševním onemocněním, tak jeho rodině. Klientům pomáhá klinický psycholog, psychiatr za podpory sester, sociální pracovníci a pracovníci sociálních služeb a peer konzultant. To je člověk, který prošel duševním onemocněním a má tedy přímou zkušenost. Když má klient a jeho okolí dostatečnou podporu, je schopný zvládat život s nemocí bez nutnosti hospitalizací.

 

Foto: unsplash.com

Další články

Zobrazit více článků